שיפוץ מבנים וותיקים בשיטת ETICS

מרבית הבתים בלב תל אביב נבנו לפני או מיד אחרי קום המדינה. עם השנים, הזדקנו דיירי הבתים והבתים עצמם, שהוזנחו, חיצונית ופנימית. בעשור האחרון חל מהפך. תל אביב הפכה לסמל בינלאומי לתרבות העירונית, לאבן שואבת לצעירים, ותושבי חוץ. ערך הדירות זינק. הודות לכך, חל מהפך בגישה לבתים הישנים. הצורך בשיפוץ גבר הן בהיבט השבחת הנכס כלכלית וכן אסטטית. גם העירייה משקיעה משאבים בנושא דרך החברה העירונית עזרה וביצרון.
מהן הבעיות העומדות בפני האדריכל המתכנן שיפוץ?

אסתטיות:

מרבית הבניינים שנבנו בישראל לפני כחמישים שנה, ניבנו באיכות נמוכה
ומחומרים נחותים. בלאי מואץ ותחזוקה ירודה הביאו למצב המחייב שיפוץ

צינורות המים מברזל החלידו ונסתמו באבנית. בלית ברירה, הם הוחלפו במעקפים המשתלשלים מהמעטפת.

כבלים וחיווט שנוספו על גבי החזית עם השנים, פגעו בחזות המבנה בפרט והרחוב בכלל.

בליה מואצת:

בתים המצויים במרחק של 500 מ’ מהים (לאורך בן יהודה, הכובשים, בואכה נווה צדק) חשופים לבליה הנגרמת ע”י הכלורידים שמקורם ברסס המגיע מהים. הכלורידים פוגעים בשליכט, בטיח ומחלחלים דרך סדקים נימיים במעטפת עד לקונסטרוקציה. הפגיעה בקונסטרוקציה גורמת לנשירת חלקי בטון וחשיפת ברזל הזיון .

רטיבות הפוגעת בקירות ויוצרת עובש:

התקנת מזגנים ללא צנרת ניקוז מסודרת יצרה תופעה של רטיבות על קירות החוץ, הקירות ספגו את הלחות וכתוצאה מכך, הטיח והצבע החיצוניים התנפחו וניזוקו.
המזגנים שהותקנו, יוצרים פערי טמפרטורה בין פנים וחוץ וגורמים לקונדנסציה מסיבית עקב גשרי קור הנוצרים עקב ביצוע בחומרים שונים כגון בטון בעמודים ובלוקים בקירות . המים המתעבים ע”ג הקיר גורמים להתנפחות הצבע ולהופעת עובש, בעיקר בספי חלונות ופאנלים.

השיפוץ המקובל היום –

שיפוץ במרבית הבתים כיום מכוון לשיקום חזות הבניין בלבד – תיקון סדקים, טיח וצבע, משיקולי מגבלה תקציבית. אולם, שיפוץ מסוג זה אינו פותר את מרבית הבעיות שצוינו לעיל . יתרה מזו, שיפוץ זה הוא קצר ימים.
החלופה – שיקום מבנים בשיטת ETICS

כיום, מוצעת לאדריכל המתכנן שיקום מבנים בשיטת ETICS. שיפוץ בניינים במערכת ETICS נהוגה כ35 שנים והיא השיטה המובילה באירופה וארה”ב, לרבות בנינים המיועדים לשימור.

יתרונותיה של השיטה:

בידוד תרמי – הודות לשימוש בצמר סלעים דחוס נחסכים עשרות אחוזים מהוצאות החשמל השוטפות לחימום/קירור הבית. , באנליזה תרמית שבוצעה ע”י המהנדסת רוזה גולדין בבניין בו בוצעה שיטת ETICS נמצא חסכון של כ-20% מצריכת האנרגיה לחימום וקירור הבית . יתרון זה ממקם את שיטת ETICS כשיטה המובילה לחיפוי בנינים בבניה ירוקה.

אסטטיקה גבוהה– השימוש בצמר סלעים מאפשר כיסוי של צינורות המים ,הניקוז והכבלים שהונחו על גבי המעטפת עם השנים.
גמר סופי– האדריכל יכול לתכנן מגוון ציפויים – החל משליכט צבעוני, דרך אגרגט של שבבי שיש וכלה בחיפויי אבן.
בידוד אש – השימוש בצמר סלעים מגדיל את טווח ההגנה מפני שריפה חיצונית משעתיים לארבע שעות ויותר.
בידוד מפני אוויר הים וכלורידים– גם צמר הסלעים וגם שימוש בטיח אוטם ושליכט סיליקוני מונעים חדירה של רטיבות ע”י הרחקה של קיר הרקע (הפנימי) ממפגעי מזג האוויר ומאפשרים נידוף של אדי מים.
תוחלת חיים ארוכה– השיפוץ נשמר למשך עשרות שנים הודות לשימוש בחומרים ייעודיים בשש שכבות.
אחריות מורחבת– מאחורי כל פרויקט עומד קונצרן JUB בייעוץ והדרכה לפי תקן ETA ובהתאם לדירקטיבה ETAG004 חברת אמית הנדסה כחול לבן בע”מ הינה החברה היחידה אשר מייבאת את כל החומרים הנדרשים ליישום מחברה אחת (JUB) ומבצעת את העבודה בעצמה תוך מתן הקפדה יתרה על פרטי הקצה , ובכך נותנת אחריות לעשר שנים על המערכת והחומרים .

מרכיבי מערכת ETICS וכיצד היא פועלת?

  1. מערכת ETICS (external thermal insulation composite system) היא שיטה המשלבת מגוון חומרים כדי ליצור מערכת מבודדת עמידה לאורך שנים לקירות החיצוניים. במערכת משולבים שני סוגי טיח, רשת אינטרגלס וציפוי דקורטיבי.
  2. חיפוי הקירות מבוצע באמצעות לוחות צמר סלעים דחוס.
  3. על קיר המעטפת מוצמדים לוחות צמר סלעים דחוס ע”י מלט הדבקה. הלוחות מחוזקים לקיר עם עוגנים.
  4. ע”ג צמר הסלעים מיושמת שכבת טיח אקרילי אוטם המחוזק עם רשת אינטרגלס. פינות וחלונות זוכים לחיזוק נוסף עם פרופילים ורשתות, ניתן דגש על יישום פרטי הקצה בהתאם לנדרש .
  5. שכבה נוספת של טיח אקרילי משמשת להחלקת החיפוי ואיטום נוסף.
  6. מעליהם מיושם פריימר וציפוי דקורטיבי (שליכט סיליקוני, אגרגט שבבי שיש וכו’)

מערכת אטיקס מיושמת, כאמור, בכל רחבי אירופה הן באזורים הקרים והן באגן הים התיכון. זוהי השיטה המובילה בשיפוץ מבנים, ובשימור מבנים עתיקים (תוך שמירה על אלמנטים דקורטיביים כגון קשתות מסוגננות תבליטים). בנוסף משמשת מערכת אטיקס כמעטפת לבידוד תרמי, אקוסטי והגנה מוגדלת מפני שריפות.

משכך, הוגדר תקן מחייב כלל אירופי ETA ליישום השיטה, והנחית ביצוע (דירקטיבה) מפורטת.
בארה”ב מוכרת השיטה תחת המותג Dryvit עם הסלוגן הידוע
The sun never set on Drivit project
כפראפרזה על המשפט המפורסם של האימפריה הבריטית.
מעל 500,000 מבנים טופלו במערכות אטיקס. וזה הזמן להפוך אותה לשיטה מובילה גם בישראל.
להלן מצגת בנושא פרויקט של שיקום וחיפוי בשיטת ETICS שבוצע ב2011 על שלושה בנינים
בקו החוף בנתניה בהיקף של כ-14,000 מ”ר

לצפייה במצגת על הפרויקט לחצו כאן